Püf Noktları

BÖREK İLE İLGİLİ PÜF NOKTALARI

1-Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir şişe soda ile çırpıp böreğin üzerine sürerseniz çok daha yumuşak ve kabarık olmasını sağlarsınız

 

2-Böreğinizi fırına atmadan önce mutlaka birkaç saat buzdolabında bekletin ki tam kıvamında olsun.

 

 3-Böreğin üstüne sürmek için yumurta bulamazsanız onun yerine biraz yoğurdu bir yemek kaşığı yağla karıştırıp böreğin üzerine sürebilirsiniz. Bu karışımla böreğinizin üstü yumurtayla kızardığı gibi kızaracaktır.

HAMUR İŞLERİ İLE İLGİLİ PÜF NOKTALARI

1-Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin.

2-Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz

3-Kekiniz piştikten sonra kalıptan rahatça çıkması için kalıbı 15 dakika kadar ıslak bir bezin üzerinde bekletin. Sonrasında bıçağı kekin çevresinde dolaştırın ve kalıbı ters çevirin, böylece keki kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

4-Hamuru iyice açabilmek için yarım saat dinlenmeye bırakın. Dinlendirilmiş hamurun altının yapışmaması için un serpilmiş bir kaba koyun, üzerinin kurumaması için ise nemli bir bez örtebilirsiniz.

5-Pasta, kek ve kurabiyelerinizin hamuruna biraz limon suyu koymak, hamurun güzel bir şekilde kabarmasını sağlar.

6-Yufkayla hazırladığınız böreğin daha iyi pişmesini istiyorsanız, fırına koymadan keskin bir bıçakla iri dilimler halinde kesin ve oda sıcaklığında yarım saat kadar bekletin.

 Pirinç Pilavı Yapmanın Püf Noktaları
1. Pilav yapmadan önce pirinç çok iyi yıkanmalı ve bulanık suyu tamamen akıtılmalıdır. Böylece pirincin lapa olması önlenir ve pirinç tane tane olur.
2. Önceden ıslatıp sıcak suda beklettiğiniz pirinçleriniz için, 1 bardak pirinç için 1 bardak kaynamış su ekleyin. Miktara göre bu oranı ayarlayın.
3. Önceden ıslatmadan kavurarak yapacağınız pirinçleriniz için, 1 bardak pirinç için 2 bardak kaynamış su ekleyin. Miktara göre bu oranı ayarlayın.
3. Pilav pişirmek için çok derin olmayan kapaklı geniş bir tencere veya elektrikli pilav pişirme tencereleri kullanın. Böylece pilavınız demlenip sıcak kalır.
4. Pişirme sırasında buharın yok olmaması için tencerenin kapağını sıkıca kapatın.
5. Pişme süresi sonunda tencerenin kapağını açın ve pilavın pişip pişmediğini kontrol edin. Pirinç göz göz olduysa pişmiş demektir. Eğer pirinç tamamen suyunu çekmemiş ve iyice pişmemişse 3-4 dakika daha pişirin.
6. Pirinci çukur bir tencere içinde pişirdiyseniz zaman kaybetmeden yayvan geniş bir kabın içine alın.Böylece pilavınız lapa olmaz.
7. Pilavın mevcut buharının çıkması için çatalla veya delikli kaşıkla karıştırın.
8.Pilavın tane tane ve beyaz olmasını istiyorsanız pişirme suyuna 3-4 damla limon suyu sıkın

Cheesecake Yapmanın Püf Noktaları

1. Krem peynir ve şekeri pürüzsüz ve kremsi bir hale gelene kadar çırpmanız lazım. Çok fazla çırpmayın kremanın yapısını bozabilirsiniz.
2. Yumurtaları teker teker eklemeli ve mikseri yavaş hızla çalıştırmalısınız. Aksi taktirde içine çok fazla hava karışmış olur ve buda kıvamını bozar.
3. Cheesecake için krem peynir alırken su oranı daha düşük olanından alırsanız kıvamı daha iyi olur.
4. Cheesecakeleri düşük ısıda uzun süreli olarak pişirmelisiniz.
5. Cheesecakelerinizin fırından çıktıktan sonra çatlamasını istemiyorsanız fırını kapattıktan sonra kapağını açın ve fırının içinde soğumasını sağlayın.
6. Cheesecake’in çatlamasını ve üzerinin fazla koyulaşmasını istemiyorsanız cheesecake kalıbınızdan daha büyük içi yarısına kadar sıcak su dolu bir tepsinin içine kalıbıyla birlikte koyarak pişirin.
7. Cheesecake hazırlarken un kullanmayınız. Aksi taktirde daha kekimsi bir dokuya sahip olur.
8. Cheesecake için gerekli malzemelerin oda ısısında olmasına özen gösteriniz. Böylece daha iyi bir kıvam yakalayabilirsiniz.
9. Cheesecake hazırlarken kelepçeli kalıp kullanırsanız daha rahat çıkarabilirsiniz.
10. Peykeki dilimleyeceğiniz bıçağı sıcak su dolu bir kabta bir kaç dakika bekletin ve temiz bir havluyla kurutun. Böylece daha pürüzsüz bir kesim sağlarsınız.
11. Cheesecake’in ideal lezzeti için bir gün buzdolabında beklettikten sonra servis etmeniz gerekmektedir.

 TART,TURTA,PAY,TARTÖLET ARASINDAKİ FARKLAR

TART:Dilimize Fransızcadan girmiş olan tartın hamuru çok ince ve kıtır oluyor.Üzerine çeşitli meyveler,krema ile süsleyerek yapılıyor.Pişerken ilk hamuru pişiyor ve üstü sonra yapılıyor.

TURTA:Dilimize İtalyancadan girmiş olan turta nın hamuru genelde turta kalıbında kenarlı, biraz daha kalın ve yumuşak oluyor.üzerine meyva,krema veya çikolata yapılıyor.Üst malzemesi ile beraber pişiriliyor.Kek kategorisinde diyebiliriz.

PAY:Turta ile aynı hiç farkı olmayan, sadece dilimize İngilizceden girmiş bir kelime.

TARTÖLET:fransızcadan dilimize girmiş.Küçük tatlılar.hamuru kıtır olan kenarlı üzeri taze meyva ve krema ile süslenip,meyvalar karamasın diye jöle sürülen bir tatlı.

MUFFIN

 

CUPCAKE

CUPCAKE VE MUFFIN ARASINDAKİ FARKLAR

-CUPCAKE KENDİNİ SÜSLÜ GÖSTEREN PORSİYONLUK AMERİKAN BİR TATLI TÜRÜDÜR.
MUFFIN INGILIZ KÖKENLİDİR. CUPCAKE DEN FARKLI OLARAK DAHA YOĞUN VE AZ TATLIDIR.
-CUPCAKEDE KULLANILAN SIVI ORANI MUFFIN DEN AZDIR.
-MUFFIN DAHA DOYURUCU MAYASIZ BİR EKMEK TÜRÜDÜR.TUZLU ÇEŞİDİDE VARDIR.
-CUPCAKE KABARMASI İSTENMEZ O YÜZDEN KABARTMA TOZU ORANI AZALTILMIŞTIR ÜST KISMI KESİLEREK ÜZERİ DÜZLEŞTİRİLİR VE FROSTING VEYA ŞEKER HAMURU İLE SÜSLEMEKER YAPILIR.
-CUPCAKE HOMOJENDİR MUFFIN DE İSE GENELDE MİKSER KULLANILMAZ SPATULA YETERLİDİR.
-VE BANA GÖRE EN BÜYÜK PÜF NOKTASI KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE MUFFIN,CUPCAKE VEYA KEK HANGİSİ OLURSA OLSUN TEREYAĞ İLE ÇOK DAHA LEZZETLİ OLDUĞUDUR!!!!!!!

 

Copyright