Sütlü Aşure

Merhaba

Bugün blogda tabiki Aşure tarifi var.Annem yaptı ve ben paylaşıyorum:)Ellerine sağlık anne:)
Aşure'nin hikâyesi
Aşure pişirmek Osmanlıdan sonra daha önem kazanmıştır. Nuh peygamber zamanından geldiği de bilinmektedir. Herkes aşurenin varoluş hikâyesinin Hz. Nuh tufanı ile başladığını bilmektedir. Hz. Nuh, Hz. İdris peygamberden sonra kavmine gönderilen peygamberden biridir. Aşurenin hikâyesi ise şu kıssaya dayanmaktadır:

Oğulları olan, Sam, Ham ve Yasef kendisine iman etmelerine karşın Kenan ve kavminden pek çok kimse ona inanıp iman etmez. 1000 seneden fazla Allah'ın emirlerini kavmine tebliğ etmesine karşın ne yazık ki çok zulme uğrar ve onların alaylarına maruz kalır. Sonunda kavmini Allah'a şikâyet eder. Allah, Hz. Nuh'a çok büyük bir gemi yapmasını emreder. Ve ona yardım etmesi için Cebrail (as) kendisine yardımcı gönderir.

Hz. Nuh emre itaat ederek büyük bir gemi yapar ve kendisine iman eden ne kadar mümin varsa onları gemiye bindirir. Her cinsten birer çift hayvanı da yanlarına alır. Ve Allah sonunda büyük tufanı koparttır. Gökten yağan yağmurlar ve yerden fışkıran sular bütün yeryüzünü kaplar. Ten nur'un kaynaması ile gemi hareket eder.

Sadece gemiye binen müminler kurtulur. Gemi aylarca suda kalır. Bu zaman zarfında yanlarına aldıkları yiyecekler tükenmeye başlar. Geriye kalan yiyecekleri bir kazanda toplayarak bir çorba pişirmeye başlarlar. O zamanda yapılmış çorbaya bugün Aşure diyoruz. Aşurenin hikâyesi de bir rivayete göre bu kıssaya dayanmaktadır. Yüzyıllardan bu yana değişmeyen bir gelenek haline gelmiştir Aşure. Osmanlı zamanında bu aya çok önem verilir idi. Muharrem ayının 10. günü oruçla başlanırmış güne, kazanlarca aşureler yapılıp eşe dosta, konu komşuya dağıtılırmış. O zamanda aşure dağıtan gönüllü "aşure sebilcileri" varmış. Fakire, fukaraya aşure dağıtırlarmış.

Aşure günü olan önemli olaylar;

Yerlerin ve göklerin yaratılması

Hz. Ömer'in tövbesinin kabul olması,

Hz. Nuh'un tufandan kurtulması

Hz. Yunus'un balığın karnından çıkması

Hz. İdris'in göğe çıkması

Hz. İbrahim'in dünyaya gelmesi ve ateşten kurtulması

Hz. Süleyman'a saltanat verilmesi

Hz. Eyyub'un hastalıklarından kurtulması

Hz. Musa'nın Kızıldeniz'i geçmesi ve Firavun'un helak olması
 
 
MALZEMELER:
1 KG BUĞDAY
YARIM KG KURU FASULYE
YARIM KG NOHUT
1 SU BARDAĞI PİRİNÇ
YARIM KG KAYISI
YARIM KG İNCİR
YARIM KG SARI HOŞAFLIK ÜZÜM
1,5 SU BARDAĞI BADEM
2 ADET PORTAKAL KABUĞU
2 TANE ELMA KÜP KÜP DİLİMLENMİŞ
1 TANE BÜYÜK AYVA DİLİNLENMİŞ
500 GR SÜT
3,5 KİLO TOZ ŞEKER
1 ÇAY KAŞIĞI TUZ
1 PAKET VANİLYA
 
ÜSTÜNÜ SÜSLEMEK İÇİN
1 SU BARDAĞI KUŞ ÜZÜMÜ
1 SU BARDAĞI DUT
1 SU BARDAĞI ANTEPFISTIK
1,5 SU BARDAĞI CEVİZ
2 ADET NAR İÇİ
İSTEĞE BAĞLI DOLMA FISTIK
TARÇIN
 
YAPILIŞI
İlk olarak geceden ayrı kaplarda nohut ve kurufasülye suda ıslatılır.Buğday güzelce yıkanıp tencereye alınır ve yaklaşık 8 litre su ile bir taşım kaynatılır ve Ocak kapatılıp sabaha kadar bekletilir.
Sabah tekrar Ocak açılır ve kaynamaya başlar diğer taraftada nohut,kurufasülye haşlanır ve kabukları soyulur. Kayısı küp küp doğranır sıcak suda bekletilir, kuruüzümde sıcak suda bekletilir. Kuru incirde güzelce yıkanıp çekirdekleri çıkartılıp (incir çekirdekleri aşüreyi karartmasın diye çıkarıyoruz) ayrı tasta bekletilir.Nohut ve kurufasülyenin Yarısı diri diğer yarısıda tel süzgeçte ezilip posası çıkarılır ( nohut ve kuru fasulyenin yarısının posası Aşure nin kıvamı güzel olsun diye çıkarılıyor)ve kaynamakta olan buğday tenceresine eklenir.2 su Bardağı su ile haşlanan pirinçte ayrı yerde haşlanıp suyuyla birlikte buğday tenceresine eklenir.
Bademlerde suda 1 taşım haşlanıp kabukları çıkarılır ve oda buğday tenceresine eklenir.ayva ve elmada küp küp kesilip eklenir.portakal kabukları rendenin kalın yeri ile rendelenip 3 kere suyu değiştirilerek kaynatılıp süzüp onuda kaynayan tencereye ekleriz.Sonra suda bekletilen kayısı,kuruüzüm süzülerek eklenir ensonda kuruincir eklenir.vanilya eklenir. Süt ilave edilir.Şekeride ,tuzuda döküp karıştırıyoruz.(Arzu ya göre 2-3 yemek kaşığı Gülsuyu koyabilirsiniz)1-2 taşım kaynatıp boza kıvamı olana kadar karıştırıp sonra altını kapatıyoruz.
Sonra taslara paylaştırıp en zevkli bölümü olan üzerinin süsünü yapıyoruz zevkinize göre.
ALLAH KABUL ETSİN
AFİYET OLSUN:)
Okunma 1534 defa
Bu kategoriden diğerleri: Balkabaklı Labneli Turta »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Copyright